Wyłazy dachowe do dachu: jakie są standardy, z którymi należy się zgadzać?

Wyłaz Dachowy do dachu to urządzenie ochronne, które pomaga zapobiegać ryzyku upadku z wysokości. Ponadto, właz dachowy jest zarówno sposobem na dostęp do dachu, jak i znaczącą barierą fizyczną, która pozwala stworzyć prawdziwą granicę w obliczu potencjalnie niebezpiecznej sytuacji, jaką reprezentuje wysokość.

Co to jest właz dachowy?

Klapy dostępu do dachu wykonują kilka funkcji. Są to luki awaryjne dzięki swojej funkcji, która umożliwia bezpieczny dostęp do dachu lub wyjście z niego. W większości przypadków są one również sposobem na zapewnienie bezpiecznego i praktycznego dostępu do płaskiego dachu w celu wykonania prac konserwacyjnych ( np. frezowanie kominów ) na nim lub dostępu do tarasu na dachu. Ogólnie rzecz biorąc, włazy dachowe można zainstalować na dachach płaskich o maksymalnym kącie nachylenia 30 °. Klapa dostępu do dachu jest niezbędnym elementem, jeśli wymagany jest częsty dostęp do dachu. W przypadku pracy na dachu jest to idealny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom na wysokości.

Oprócz zapewnienia dostępu do dachu właz dachowy musi być również dobrze izolowany. Szczególnie dzięki umiejętnemu projektowi, w trudnych warunkach zimowych w regionach o ekstremalnych warunkach pogodowych, wewnątrz włazu nie może wystąpić mróz ani kondensacja.

Klapy dachowe są idealnie wykonane z aluminium, ponieważ materiał ten stanowi mniejsze obciążenie dachu. Klapa dostępu do dachu musi mieć również odpowiednią wagę, aby ułatwić obsługę oraz zamontowana do drewnianych krokwi. Rzeczywiście, każdy musi łatwo podnieść i umieścić na dachu bez użycia wielu urządzeń. Materiał włazu dachowego musi być również odporny na ogień i wybuchy.

wyłaz dachowy Gulajski
wyłaz dachowy Gulajski

Normy, które należy spełnić w przypadku włazu dachowego

W Polsce wszystkie dostępy do wejścia na dach lub zejścia z niego muszą składa się z poręczy wokół luków dachowych. Klapy dostępu do dachu, które są zainstalowane na dachach w celu ochrony przed upadkiem poprzez wyznaczenie samego dachu, muszą być zgodne z niektórymi standardami budowlanymi. Normy te zostały ustanowione, aby w jak największym stopniu zapobiegać upadkom.

Klapa dostępu do dachu musi być utrzymywana w pozycji otwartej przez urządzenie. Nie może być w stanie zamknąć się i zranić kogoś.

W pobliżu wyjścia na dach należy przymocować pręt ochronny i podtrzymujący, kontynuując drewniane schody prowadzące na dach.

Systemy ochrony zbiorczej, takie jak poręcze, muszą być umieszczone wokół otworu na czas, gdy jest on otwarty.
Zamykającą się bramę można zainstalować wokół włazu dostępowego do dachu, jeśli zapewnia to dodatkowe bezpieczeństwo.
Aby zapewnić zgodność z obowiązkowymi i zalecanymi standardami władz, polegaj na profesjonalistach uznanych za ich know-how i ich właściwą zgodność z obowiązującymi normami. Rzeczywiście, wszystkie luki dostępu do dachu i kombinacje systemów bezpieczeństwa muszą zostać przetestowane pod kątem bezpieczeństwa zgodnie z regionalnymi standardami, oraz nie ma nic lepszego niż liczenie na doświadczonego lokalnego dostawcę wyłazów dachowych.

Firma „GULAJSKI” Rafał Gulajski
ul. 1-go Maja 7e
42-674 Kopienica gm. Zbrosławice /k. Gliwice
Śląsk woj. Śląskie
Powiat. Tarnowskie Góry

Produkcja: świetliki dachowe, klapy dymowe, wyłazy dachowe, systemy oddymiania klatek schodowych, okna dymowe, okna oddymiające, pasma świetlne.