Czym są pompy ciepła?

Pompy ciepła to zaawansowane i najnowocześniejsze systemy, wykorzystywane do ogrzewania wody lub centralnego ogrzewania domu, ale także do chłodzenia domu, co jest korzystne o każdej porze roku. Pompy ciepła mają zmniejszone zużycie energii elektrycznej w porównaniu z klasycznymi systemami grzewczo-chłodzącymi, które działają na energię elektryczną. Dobrą wiadomością jest to, że przy temperaturze -20 stopni inteligentne pompy ciepła mają specjalne rezystory, które kompensują zapotrzebowanie na ciepło.

Skontaktuj się z nami w sprawie montażu pompy ciepła w Gliwicach:

Jak działają pompy ciepła?

Ogrzewanie domu za pomocą pomp ciepła opiera się na: dostarczeniu energii cieplnej z powietrza, a więc energii zewnętrznej, niewyczerpanej. W systemie pompy ciepła krąży czynnik chłodniczy, który poprzez zmiany ciśnienia wytwarza energię cieplną potrzebną do domu. Pompy ciepła nadają się do każdego typu budynku, o dowolnej wielkości.

Pompy ciepła stanowią energooszczędną alternatywę dla ciepłowni i klimatyzatorów. Pompy ciepła wykorzystują prąd elektryczny do przenoszenia ciepła z zimnej przestrzeni do ciepłej za pomocą czynnika termicznego (freonu).

W zimnych porach roku pompy ciepła przenoszą ciepło z chłodnej strony zewnętrznej do domu. W ciepłym sezonie pompy ciepła przenoszą ciepło z domu na zewnątrz. Ponieważ pompy ciepła faktycznie przenoszą ciepło, a nie je wytwarzają.

Dobre firmy zajmujące się pompami ciepła w Gliwicach oferują:

 • sprzedaż pomp ciepła
 • montaż pomp ciepła
 • naprawy pomp ciepła
 • konserwacja pompy ciepła
 • serwis pomp ciepła

DZIAŁANIE POMPY WODNO-POWIETRZNEJ

Technologia wykorzystywana do produkcji pomp ciepła w rzeczywistości opiera się na bardzo prostej i dobrze znanej zasadzie. Działa na tej samej zasadzie co lodówka, dzięki technologii sprężania pary.

Głównymi elementami składowymi pompy ciepła są sprężarka, naczynie zbiorcze oraz dwa wymienniki ciepła (parownik i skraplacz).

Za pomocą wentylatora powietrze z zewnątrz jest zasysane do pompy ciepła, gdzie trafia do parownika. Jest podłączony do zamkniętego układu, który zawiera czynnik chłodzący, który przechodzi ze stanu ciekłego w stan gazowy nawet w najniższych temperaturach.

Następnie opary czynnika chłodniczego trafiają do sprężarki, gdzie jego temperatura wzrasta do temperatury wymaganej do rozprowadzenia w domowej instalacji grzewczej.

Zgodnie z drugą zasadą termodynamiki ciepło nie może spontanicznie „przepłynąć” z zimniejszego miejsca do cieplejszego obszaru; do osiągnięcia tego wymagana jest praca mechaniczna.

Biorąc pod uwagę, że pompa ciepła lub lodówka wykorzystuje pewną mechaniczną rzecz do przemieszczania płynu chłodniczego, ilość energii zdeponowanej po stronie gorącej jest większa niż po stronie zimnej.

Najczęściej spotykane pompy ciepła wykorzystują fizyczne właściwości płynu zwanego „czynnikiem chłodniczym”, gdy przechodzi on przez procesy parowania i kondensacji.

Płyn roboczy w stanie gazowym znajduje się pod ciśnieniem i krąży w układzie za pomocą sprężarki. Na wyjściu ze sprężarki gaz, teraz gorący i pod wysokim ciśnieniem, jest schładzany w wymienniku ciepła zwanym „skraplaczem”, aż do momentu, gdy skropli się w ciecz o wysokim ciśnieniu i umiarkowanej temperaturze. Skroplony czynnik chłodniczy przechodzi następnie przez urządzenie redukujące ciśnienie, takie jak zawór rozprężny, rurka kapilarna lub ewentualnie urządzenie do usuwania pracy mechanicznej, takie jak turbina. Po tym urządzeniu ciekły czynnik chłodniczy w stanie quasi-ciekłym przechodzi przez inny wymiennik ciepła zwany „parownikiem”, w którym czynnik chłodniczy odparowuje przez absorpcję ciepła. W ten sposób płyn wraca do sprężarki i cykl się powtarza

Pompy ciepła to specyficzne urządzenia wyposażone w nowoczesną technologię służącą do ogrzewania, chłodzenia i wytwarzania ciepłej wody użytkowej, poprzez efektywne wykorzystanie energii słonecznej skumulowanej w wodach podziemnych, glebie lub powietrzu w postaci ekologicznego ciepła. Gleba, woda i powietrze są dostępne w nieograniczonych ilościach do wykorzystania jako źródło dla pompy ciepła. Najkorzystniejsze źródło energii zależy od lokalnych warunków, lokalizacji budynku i jego potrzeb cieplnych.

Cena pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej. Cena pompy ciepła powietrze – woda

Pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej są głównie typu powietrze-woda. Oznacza to, że odbierają ciepło z powietrza i przekazują je do gorącej wody w kotle. Cena dotyczy produktu bez akcesoriów (materiałów montażowych) i mocowania. Zależy to od wydajności, która z kolei zależy od liczby odbiorców wody sanitarnej. Spodziewaj się, że za pompę ciepła do ciepłej wody użytkowej zapłacisz o 30 000 do 50 000 zł. Średnia cena pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej wynosi około 40 000 zł.

cena montażu pompy ciepła w Gliwicach
cena montażu pompy ciepła w Gliwicach

Co oferuje pompa ciepła powietrze-woda

 1. Ogrzewanie

Zimą krążący w instalacji czynnik chłodniczy przechwytuje ciepło z powietrza zewnętrznego i oddaje je do wewnątrz, poprzez czynnik cieplny, w grzejnikach, przez ogrzewanie podłogowe lub klimakonwektory.

 1. Ciepła woda użytkowa

Pompy ciepła pozwalają cieszyć się ciepłą wodą w całym domu przez cały rok. Pompy ciepła mogą wytwarzać ciepłą wodę użytkową zarówno w trybie natychmiastowym, jak i z akumulacją, gdy zapewniony jest kocioł.

 1. Chłodzenie

Podobnie jak klimatyzator może być używany zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia, pompy ciepła mogą działać w ten sam sposób, ponieważ chłodzenie jest tylko odwróceniem cyklu chłodzenia. Należy wspomnieć, że wybierając pompę ciepła, która chłodzi, trzeba liczyć się z tym, że wewnątrz domu nie da się chłodzić klasycznymi grzejnikami, ale potrzebne są klimakonwektory ukryte w podłodze lub suficie.

 1. Dyskrecja i niski poziom hałasu

Najnowsze generacje pomp ciepła to urządzenia o pięknym wyglądzie, które można łatwo zintegrować w dowolnym miejscu w domu, bez potrzeby specjalnej przestrzeni technicznej przeznaczonej dla nich. A przy standardowym poziomie hałasu zewnętrzna pompa ciepła wytwarza ciśnienie akustyczne gdzieś pomiędzy śpiewem ptaków a szumem wiatru.

Jaka jest cena pompy ciepła ?

Przed przystąpieniem do montażu pompy ciepła dokładnie porównaj charakterystykę swojego domu i właściwości urządzenia. Nie daj się skusić samej cenie pompy ciepła, ponieważ bez dobrego rozważenia dostępnych opcji możesz zapłacić za dużo lub, co gorsza, kupić pompę ciepła o słabej mocy, która oferuje znacznie mniejsze oszczędności. Cena nie powinna być głównym kryterium, ponieważ pompa ciepła jest inwestycją na 20 lat, a nawet dłużej. Głównym kryterium musi być jakość pompy ciepła i fachowa porada w zakresie jej wyboru, sposobu montażu i regulacji systemu, a także wykonania samej instalacji. Pompa ciepła sama w sobie może być bardzo dobrym urządzeniem, ale jeśli nie zostanie odpowiednio zintegrowana z systemem, nie będzie działać prawidłowo, a jej efektywność energetyczna będzie niższa. Cena systemu pompy ciepła woda-woda lub grunt-woda jest najwyższa i wynosi od 60 000 do 80 000 zł, bez inwestycji w system dystrybucyjny, ogrzewanie podłogowe lub grzejniki. Cena pompy ciepła powietrze-woda jest znacznie niższa, więc za dostawę i montaż przeciętnej pompy ciepła o mocy 8 kW, która wystarcza na dobrze ocieplony budynek mieszkalny, zapłacisz od 45 000 zł w górę.

Poza początkowym kosztem instalacji, pompa ciepła powietrze-woda może stanowić efektywne rozwiązanie do ogrzewania domu, jeśli chodzi o późniejsze koszty.

Powietrze to darmowe źródło ciepła, dostępne w nieograniczonych ilościach. W przypadku pompy ciepła powietrze-woda jako źródło ciepła może być wykorzystywane tylko powietrze zewnętrzne, które krąży w rurach za pomocą wentylatora. Pompa ciepła może również wykorzystywać grunt lub wodę jako źródło energii.

Pompy ciepła mają kilka funkcji. Jednym z nich jest funkcja grzania, która realizowana jest za pomocą grzejników, klimakonwektorów lub systemów ogrzewania podłogowego. Pompy służą również do chłodzenia za pośrednictwem klimakonwektora. Za pomocą bojlera mogą również wytwarzać ciepłą wodę użytkową.

Pompa ciepła powietrze-woda wykorzystuje jako źródło ciepła źródła z domowego środowiska (powietrze, woda, gleba). Został zaprojektowany, aby zapewnić ciepło w wydajny sposób, drastycznie zmniejszając koszty. Warto też wiedzieć, że taki sprzęt chroni środowisko. Kolejną zaletą tych produktów jest łatwość i szybkość montażu.

Koszty instalacji i eksploatacji zależą od następujących czynników:

 • wielkość nieruchomości
 • potrzebujesz ogrzewania!
 • nowa budowa lub remont

Jesteś zainteresowany montażem pompy ciepła lub kompleksowego systemu grzewczego? Zadzwoń na powyższe numery telefonów lub zostaw swoje namiary w komentarzu poniżej: