Co to jest kratownica dachowa?

Drewniane kratownice są wstępnie zmontowanymi konstrukcjami, które symetrycznie pokrywają budynek od jednego do drugiego końca i są wykonane na zamówienie dla każdego projektu. Kratownice wykonane są z wysokiej jakości drewna C24, połączonego specjalnymi stalowymi płytami, więc ich konstrukcja jest wyjątkowo mocna.

Kratownice są zbudowane na wielowiekowych i sprawdzonych zasadach geometrii, które w połączeniu z nowoczesną inżynierią zapewniają elastyczną, praktyczną konstrukcję dachu lub wysokie rozwiązanie, które oszczędza koszty budowy i czas instalacji.

Chcesz zamówić wysokiej jakości krokwie dachowe?

Tartak Krawczyk

42-674 Kopienica
ul. Ogrodowa 2
Gmina: Zbrosławice
Powiat: Tarnowskie Góry

Tartak Krawczyk – Produkcja i sprzedaż drewna

Adres e-mail: [email protected]
Adres: Ogrodowa 2 Kopienica, Śląsk 42-674
Godziny: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela 09:00 – 17:00
Obsługa klienta: +48 727553470
Obsługa klienta: +48 603114047

sprzedaż krokwi Strzybnica
sprzedaż krokwi Strzybnica

Rodzaje i konstrukcja kratownic

Drewniane kratownice nadają się nie tylko do małych garaży i domów o długości < 6 metrów, ale także do dużych obiektów przemysłowych o długości do 35 metrów. Różne rodzaje drewnianych kratownic i rozwiązania techniczne zapewniają praktycznie nieograniczone możliwości modelowania dachu i wysokich konstrukcji, które są projektowane i dostosowywane do każdego projektu indywidualnie za pomocą specjalistycznego programu komputerowego. Niektóre z najpopularniejszych rodzajów kratownic to:

 • Trójkątne kratownice są najbardziej tradycyjną formą kratownic, szeroko stosowaną zarówno do dachów mieszkalnych, jak i budynków przemysłowych.
 • W razie potrzeby kratownice nożycowe – służą do podniesienia sufitu pomieszczenia.
 • Kratownice na poddaszu są najczęściej używane do budowy podłóg na poddaszu dla domów prywatnych lub do rozbudowy domów jednopiętrowych lub wieżowców.
 • Półkoliste kratownice – pozwalają budować różnorodne okrągłe dachy, przedłużenia i sklepienia.

Kilka mitów o krokwiach

 • Krokwie są tańszym rozwiązaniem dla konstrukcji dachu. Zarówno zwykli konsumenci, jak i specjaliści uważają krokwie za najbardziej odpowiednie rozwiązanie dachowe, ale jest to nieporozumienie. Krokwie dachowe są opłacalnym rozwiązaniem tylko wtedy, gdy trzeba zbudować mniejszy projekt, taki jak, zwiększyć przestrzeń życiową lub aneks domowy. Krokwie dachowe kupisz w Tartak Strzybnica.
 • Instalacja krokwi jest szybka i łatwa. To założenie jest również błędne. Badania porównawcze pokazują, że montaż krokwiach dachowych może potrwać do 2,5 razy dłużej niż montaż drewnianych kratownic.
 • Używanie krokwi wymaga mniej drewna. Jest to prawdopodobnie jeden z najczęstszych mitów na temat krokwiami dachowymi. Przeciwnie, podczas montażu krokwi pojawia się więcej odpadów drzewnych. Badanie porównawcze wykazało, że zadaszenie krokwi wymaga o 30% więcej drewna niż zastosowanie kratownic dachowych.

Zalety drewnianych kratownic

Główną różnicą między drewnianymi kratownicami a tradycyjnymi krokwiami dachowymi są czynniki przygotowania i instalacji, ale główną zaletą rozwiązywania drewnianych kratownic jest wyjątkowo wysoka prędkość montażu w porównaniu do krokwi. Kratownice do drewna mają również niższe koszty niż konstrukcje metalowe i co najmniej 30% mniej odpadów drzewnych niż klasyczne konstrukcje krokwi. Ale to nie jedyne plusy drewnianych kratownic!

 • Rozmiar i kształt. Drewniane kratownice umożliwiają produkcję konstrukcji o długiej długości, które nie wymagają dodatkowych ścian między nośnikami ( do 35 m ). Kratownice dachowe są wykonane indywidualnie dla każdego projektu, dostosowując kratownice do dowolnego rodzaju kształtu. Kratownice są bardzo wszechstronne i łatwo połączone z innymi konstrukcjami, takimi jak stalowe belki.
 • Produkcja. Konstrukcje zostały zaprojektowane ze specjalnym oprogramowaniem, które umożliwia szybkie wykonanie konstrukcji wysokiej jakości, z milimetrową dokładnością i zgodnie z regionalnymi standardami.
 • Jakość. Kratownice są produkowane w siedzibie firmy i nie są narażone na zmieniające się warunki pogodowe, utrzymując w ten sposób wysokie standardy jakości.
 • Opcje. Dzięki wyżej wymienionemu programowi projektowemu konstrukcja drewnianych kratownic zapewnia nieograniczone możliwości planowania i przebudowy.
 • Instalacja. Kratownice dostarczane na miejscu są już gotowe do instalacji i nie wymagają specjalnej wiedzy ani wykwalifikowanego personelu. Montaż dachu prywatnego domu zajmuje zwykle od 1 do 2 dni.
 • Ekologia. Kratownice do drewna są produktem ekologicznym, którego proces produkcji jest dość prosty i zapobiega niepotrzebnemu zużyciu zasobów drzewnych.

Jak obliczana jest cena drewnianej kratownicy?

Oczywiście jednym z najważniejszych czynników interesujących przyszłego właściciela domu i konstruktora jest oszacowanie projektu. Na cenę kratownic drzewnych wpływa kilka czynników:

 • Długość kratownicy
 • Nakładka
 • Nachylenie dachu
 • Odległość między kratownicami
 • Liczba kratownic
 • Obciążenie dachu


Informacje wymagane do stworzenia propozycji kratownicy:

 • Adres projektu
 • Pokrycie dachu
 • Funkcja budynku
 • Pożądana data odbioru kratownicy
 • Rysunki – wycięcie domu, plan piętra itp.

Dlaczego musimy znać adres projektu? Lokalizacja jest ważnym czynnikiem, który zostanie wykorzystany do określenia różnych obciążeń śniegiem i wiatrem w każdej lokalizacji. Dlatego w celu zaprojektowania odpowiednich kratownic ważne jest, aby znać dokładną lokalizację projektu.

Dlaczego musimy znać funkcję budynku? Funkcjonalność budynku pomaga określić niezbędne parametry i standardy, według których kratownice zostaną zaprojektowane. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, czy kratownice są przeznaczone do domów, supermarketów, pawilonu, garażu lub innych budynków.

Dlaczego potrzebujemy rysunków budowlanych? Jest to prawdopodobnie główny czynnik wpływający na koszt projektu, ponieważ to rysunki pokazują strukturę budynku i wymaganą odległość między kratownicami – pomagają określić, ile kratownic będzie potrzebnych do pokrycia dachu. Standardowa odległość między kratownicami w blaszanych dachach wynosi 1,20 m, a dla płytek – 0,9 m. Są jednak przypadki, w których odległość między kratownicami jest inna. Im więcej kratownic drzewnych potrzebuje projekt, tym tańszy jest kratownica. Ponieważ niezależnie od tego, czy produkujemy 1, czy 10 kratownic, nadal musimy je projektować, produkować i dostarczać, więc pod względem ceny więcej kratownic – jest tańszych. Jest to również powód, dla którego inne rozwiązania są bardziej ekonomiczne w przypadku małych przedłużek dachu lub małych garaży.

Czy ważne jest, aby wybrać rodzaj kratownicy? Jak wspomniano wcześniej, istnieją różne rodzaje kratownic. Rodzaj drewnianych kratownic wpłynie na pomieszczenia mieszkalne, wysokość sufitu w pomieszczeniu i koszt projektu.

Dlaczego musimy znać Twój materiał dachowy? Rodzaj pokrycia dachowego określi ciężar, który kratownica będzie musiała utrzymać.

Rzeczy, które należy wiedzieć o zamawianiu i instalowaniu kratownic:

 • Czas produkcji drewnianych kratownic i obliczenie projektu zależą od złożoności zamówienia i innych czynników, więc czas produkcji i projektowania kratownicy może wynosić od kilku dni do kilku tygodni. Zalecamy zamówienie prac projektowych natychmiast po rozpoczęciu budowy fundamentu.
 • Do montażu kratownic wymagany jest dźwig podnoszący, ponieważ należy je podnieść na wymaganą wysokość. Czasami kratownice można montować za pomocą systemu linowego, ale wariant żurawia będzie znacznie szybszy i łatwiejszy.
 • Podczas podnoszenia kratownicy potrzebna będzie największa uwaga i precyzja. Dokładność pierwszego włożenia kratownicy określi, jak przebiegnie pozostały proces instalacji i jakość. „ Freimans Timber Constructions “ zapewnia klientowi specjalny schemat zbierania kratownicy, który pozwala określić, gdzie i jak należy ustawić każdą kratownicę.
Oceń Nas